Sürdürülebilirlik

Satınalma uzmanları olarak en çok üzerine yoğunlaştığımız noktalardan biri de sürdürülebilirlik kavramıdır. Tedarikte sürdürülebilirlik, malzemede sürdürülebilirlik…

Tedarikte sürdürülebilirlikten kastımız , bir malzemeyi satın alacağımız tedarikçiyi belirledikten sonra o tedarikçiyle ilişkilerimizin uzun süreli, sürdürülebilir devam etmesini sağlamaktır. Tedarikte sürdürülebilirlik sağlamak için tedarikçi seçimi yaptığımız süreçte çok fazla kriteri değerlendirerek hareket ediyoruz. Tedarikçinin finansal durumundan lokasyonuna, üretim yapacağı hammadde tedarikçilerine erişebilirliğinden kalite anlayışına kadar sıralayabileceğimiz kriterlerinin en önemli amacı, tedariği sürdürülebilir kılmaktır.

Sürdürülebilirlikten kastettiğimiz bir diğer önemli nokta ise satın aldığımız malzemelerin maksimum düzeyde doğada çözülebilir, geri dönüştürülebilir olmasıdır. Bu kriteri yalnızca marketlerde gördüğünüz plastik veya kağıt malzemeler için düşünmeyin. Çevreye olan sorumluluklara karşı bilinç arttıkça müşteri bunu her sektörde görmek istiyor. Türkiyede henüz bu bilinç yeterli düzeye ulaşmamış olsa bile yavaş yavaş geliyor. Hatta inanılır gibi değil ama sürdürülebilir malzeme satınalma konusunda devletin oldukça ciddi yaptırımları var. Otomotiv sektöründe çalıştığım zamanlarda aldığım her kimyasal malzeme için malzemenin ayrıntısına kadar raporlama yaparak insan ve çevre sağlığına minimum zarar ve maksimum sürdürülebilirlik prensibi ile alım yaptığımı beyan etmek zorundaydım. Düşününce sürdürülebilirlikten en uzak sektörlerden biri otomotivdir gibi geliyor ama kesinlikle değil.

Satınalma alanında bir yere mülakata gittiğinizde söyleyeceğiniz en kritik kelimelerden biri “sürdürülebilirliktir”

“Satınalma yaparken öncelikli olarak tedarik sürecini sürdürülebilir kılmaya odaklanırım”

“Tedarikte sürdürülebilirliğin öneminin bilincindeyim”

“satın aldığım malzemenin sustainable olması birinci tercihim olur”

gibi…

O halde kolaylar gele

Merve Yazıcı Topdemir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s