Satınalmayı Sınırlayanlar

Bugün de biraz satınalmacıların elini kolunu bağlayanlardan bahsedelim. Bu elimizi kolumuzu bağlayanların ucu bucağı tabiki yok , zaten her ne iş yapıyor olursanız olun en önemli mücadeleniz çalışmanıza engel olanlara karşı oluyor. Gerek kişisel motivasyon, gerek iş yapmak istemeyenleri teşvik etmek gibi bir çok savaşın otomatik olarak içerisinde oluyorsunuz. Benim bahsedeceğim sınırlandırmalar bundan biraz daha farklı.

İnsandan ziyade, makineleşmiş olmanın engellerini vurgulayacağım. Hani şu gururla sunduğumuz makineler, robotlar, otomatik dolumlar vs var ya? Satınalmacıları en çok bağlayanlardan biri bu. Yani üretimin kendi içerisindeki prosesleri. Tüm işi insanlara yaptırmak kolay. Yanına gidip “bunu artık bu şekilde yapacaksın” diye öğrettiğinde, ikna ettiğinde o iş öyle yapılıyor. Az biraz ittirmek zorunda kalıyorsun ama olsun sonuç olarak yapılıyor. Üretimin tamamen makineleştiği tesislerde, son ürüne en ufak bir inovasyon katmanın maliyeti milyon dolardık makinelerin değiştirilmesi oluyor.

Hani şu piyasada gördüğünüz yeni nesil ambalajlar var ya, kapaklı kahve, deterjan paketleri, zipli poşet paketler bunların hepsi üretici firmaya milyon dolarlık yatırıma sebep oluyor. Maliyet avantajı sağlayacak inovatif bir ambalaj satınalma istediğinizde ilk önce bu maliyetlerin makine maliyetleri ile tolere edilip edilmeyeceğini kontrol ediyorsunuz. Ve tabiki hüsran. Ancak satışın ben bu ürünü yeni versiyonuyla x kadar fazla satacağıma söz veriyorum demesiyle bu tür yatırımlara giriyorsunuz. Yani bu yukarda gördüğünüz, “aa iyiymiş ya değişik olmuş” diyip tekrar market rafına ittirdiğiniz ürünlere dikkat edin. Ne emekler, ne hedefler, ne mücadeleler var o paketlerin gözünüzün önüne kadar gelmesinde.

Sona doğru azıcık atarlanmış oldum ama neyse 🙂

Sağlıcakla kalın.

#hergün1yazı

Merve yazıcı Topdemir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s