Satınalmada neler oluyor

Her gün değişiyor yeni döneme karşı duruşumuz, gelecek planlarımız. Önceleri evde bunalırken şimdilerde keyif almaya başladım mesela ben. Daha da önemlisi işimin geleceğinin bu yöne doğru gittiğini fark ederek kabullendim.

Evet satınalmacılarınız yavaş yavaş evlerine dönüyor arkadaşlar. Ve o her defasında uğraştığınız çok sevgili satınalma bölümleri işletmelerinizin bünyesinden adım adım kopuyor. Öncelikli büyük şirketler, FMCG, Teknoloji gibi sektörler olmak üzere satınalma bölümleri danışmanlıklar üzerinden yönetilmeye doğru yol alıyor. Benim için bu ilerleyiş zaten beklenen fakat covid döneminde evden tüm işlerimizin yönetilebildiğinin görülmesiyle hızlanan bir gelişim oldu.

Düşünsenize herkesin bu durumdan nasıl faydalanabileceğini? Satınalma uzmanları artık ortak satınalma faaliyetleri yürütebilecek. Danışmanla çalışan tüm şirketlerin otomatik olarak tasarrufu artmış olacak. Nasıl mı?

Bunu blogumdaki yazılarda periyodik olarak açıklıyorum ama olsun yine yazayım.

Şirketinizin düzenli olarak her yıl 3 elma ihtiyacı var. Satınalmacınız bu 3 elma için en az 3 teklif alıp size en doğru elma satıcısını buluyor. Tabi bu en iyi senaryo. Genelde bir çok satınalmacı bildiği elma satıcısına gidip bana 3 elma lazım der, elmaları alıp döner. Neyse kötüyü düşünmeyelim şimdi.

Yeni dönemde ihtiyacınız olan 3 elma için satınalma danışmanına gideceksiniz. Bu satınalma danışmanı sizin için 3, eniştenizin şirketi için 5, amcanızın oğlunun şirketi için 2 , teyzenizin görümcesinin şirketi için 10 elma almak üzere elma tedarikçilerinden teklif toplayacak. Yani bu danışman toplamda 20 elma almak üzere tek tek tedarikçilerin kapısını çalacak.

Düşünün bakalım 3 elma alacağınız zaman 1 elma için ödeyeceğiniz para ile 20 elma alırken ödeyeceğiniz para aynı olur mu? Olur diye düşünebilirsiniz ama aslında olmaz 🙂 Adet arttıkça fiyat düşer. Bu da bizim matematiğimiz.

Bu bağlamda yaklaştığımızda satınalmacılarımız daha güçlü, tedarikçilerimiz ise 3 ün 5 in hesabıyla uğraşmadan 20’ler üzerinden satış yapacağı için daha mutlu oluyor.

İşin gerçeği yaşadığımız tüm bu krizlerden sonra hepimiz minimum maliyetle işletmelerimizi döndürmeye çok daha odaklanmak zorunda kalacağız. Bu maliyetleri düşürmenin en kolay yolu da ortak satınalma süreçlerini kabullenmeye başlamak olacak. Ve tabi kiii çok da kritik olmayan bölümleri bünyemizden çıkarıp danışmanlık süreçlerine doğru ittirmek…

Sağlıcakla kalın

#hergün1yazı

Merve Yazıcı Toydemir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s