Paketlemede Yeni Çözümler 1

New innovation packaging… yıllar sonra özümü buldum diyebilirim. Her şeyi ama her şeyi sorgulayan bana hadi kalk yeni bir şeyler yapalım denildiği zaman sorgusuz sualsiz heyecanla yerimden fırlarım.

Aynı şekilde işimi yaparken de sürekli yeni, faydalı, inovatif olanın peşinden koşarım. Bu sıralar üzerine çalıştığım projeleri paylaşacağım ki okuyanlara ilham versin.

Kendi Çöpünü Kullan Projesi

Bu projemde amacım %100 yerli çöplerden ambalaj malzemelerini üretmek. Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Geri dönüştürülmüş kağıttan üretilen koli hammalzemeleri için yurtdışından kağıt çöpü getiren bir ülkeyiz. Neden peki ? bizim ülkemizde çöpe giden kağıt yok mu? Fazlasıyla var elbette. Tek sorun bunun bilinçli olarak ayrıştırılmaması ve ayrıştırılanların da düzenli olarak toplanmaması. Demek ki birinci problemimiz çöp ayrıştırma konusunda müşterileri bilinçlendirmek ve ayrıştırılan bu çöplerin toplanmasını sağlamak.

Bu problemin çözümü için bir sosyal sorumluluk projesi planlıyorum. Kamu spotları, reklamlar, küçük basit eğitimler ile ilerleyerek ayrıştırma bilinci arttırılacak ve ayrıştırılmış atıkların toplanabilmesi için her sokağa bir atık konteynırı yerleştirilecek. Bu atıklar yine bizim tarafımızdan toplanarak atık ayrıştırma merkezine götürülecek. Peki sonra?

Toplanan bu atıklardan mevcutta da atıktan üretilen koliler üretilecek. Bu kadar mı? Hayır değil.

Koli dışında gördüğünüz tüm kutu ambalajlarının karton hammaddesinin neredeyse tamamı en iyi ihtimalle endüstriyel ormanlardan kesilen ağaçlardan üretiliyor ki bunlar da yurtdışından getiriliyor. Benim çalışmam aslında kolide kullanılan geri dönüşmüş kağıtların, kutu üretiminde de kullanılabilir olması. Yani çöpleri ayrıştırmayı öğret, çöpü topla, çöpten karton elde et, bu kartonlardan kullandığın tüm ambalajları üret. Bu projenin ne kadar tasarruf sağlayacağını tahmin bile edemezsiniz. Ki kaç ağacın kesilmesini engellemiş olacağımızdan bahsetmiyorum bile. Birde bu ek, en basit bir virüs salgınında kapılarını kapatan ülkeler yüzünden gıda satışlarının yapılamaması tehlikesiyle de karşı karşıya kalmış olmayız değil mi?

Merve Yazıcı Topdemir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s