Çevreci İşler

Dünyanın dört bir yanında tüketilmeye ve üretime devam eden gıda sektöründe gün geçtikçe yepyeni ambalajlarla karşılaşmaya devam ediyoruz. Hedef kitlenizin talebine göre daha inovatif, daha çevreci, daha klasik, daha modern…

Yeni nesil ambalajlarda son zamanla en çok hoşuma giden Our Daily Wine markasının çıkardığı 1,5 litrelik karton kutu şarap ambalajı oldu. Satınalmacı değil de müşteri kimliğimle raflarda bu ürünü görsem direkt alıp denemek isterim. Üstelik beni çevreci yanımdan da tavladı bu ambalaj. Kalınlığı oldukça düşük olduğundan karbon ayak izi çok az ve geri dönüştürülebilir kağıttan üretilen, oldukça sürdürülebilir faydası olan bir ambalajlama yöntemi olmuş. Gerçi covid sonrasında müşterilerin büyük bir çoğunluğu raftan bu tarz kutu ürünleri almaktan ziyade cam şişeyi alıp, musluğun altında bir iki çevirdikten sonra koronadan arınmış bir şekilde tüketeyim yaklaşımında olacaktır ama ben bu aşırı hijyen takıntısının kısa sürede geçeceğine dair umutluyum.

Hazır çevrecilikten ve koronadan bahsetmişken PADI ile Rashr şirketlerinin ortak çalışması olan muazzam projeden bahsetmeden geçemeyeceğim. Padi dünyanın neresinde olursan ol maske takmak zorunda olduğun şu dönemle, dünyanın kanayan yaralarından biri olan plastik atıkları problemlerini birleştiren bir projeyle Rashr şirketine gidiyor. Proje, okyanuslardaki plastik şişelerin giyilebilir kumaşlara dönüştürülerek , bu kumaşlardan maske üretiminin yapılması. Üstelik yapılan bu maskeler yeniden kullanılabilir şekilde filtreli olarak tasarlanıyor ve bu maskeleri sadece maliyetine web sayfalarından satışa sunuyorlar.

Merve Yazıcı Topdemir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s