Paketleme Kategorisi ve Covid19

Virüs mücadelesini ambalaj ve paketleme kategorisindeki satınalma süreçleri açısından ele aldığımızda satınalma stratejilerinin bambaşka perspektiflerle ilerlemesi gerektiğini çok net olarak görebiliyoruz. Kağıt-karton malzemeleriyle yapılan paketleme işlemlerinde dışa bağımlı oluşumuz ithal ürün sıkıntısı yaşadığımız bu dönemde bizi oldukça zor kararlar almaya itti.

Kulağa saçma gelse de kağıt-karton malzemelerinde dışa bağımlı bir ülkeyiz. Kağıt üretim tesisi kurmak istediğimizde de kağıdın hammaddesi olan ve ağaçlardan elde edilen selülozu yurtdışından getirmek zorunda kalıyoruz. Durum böyleyken üstüne bir de diğer ülkelerden fazlaca ödediğimiz enerji maliyetleri eklenince türkiye sınırları içerisinde kağıt üretim tesisi kurmak pek mantıklı bir yatırım olmuyor. Buna rağmen ülkemizde sıfırdan kağıt üretimi yapan tesisler de yok değil lakin bu tesislerin ürettiği kağıt-karton kalitesi ambalajlama açısından taleplerimizi karşılayabilecek seviyede değil.

Virüsle verdiğimiz mücadelede gıda sektörü olarak üretime bir gün ara vermeden 7/24 üretim yapacak şekilde ülkemize hizmet ettik ve etmeye devam ediyoruz. Üretim durmadan devam ederken kullanılacak ambalaj malzemelerinin tedarik süreci biz satınalma kategori yöneticilerini oldukça yordu. Her gün artan karton maliyetlerini yönetmek ve ambalaj ürettirdiğiniz tedarikçilere karton bulabilmek için günden güne strateji değiştirmek durumunda kaldık.

Karton satıcılarından malzeme almak için tam olarak orman kanunları geçerli oldu ve olmaya devam ediyor. Yani güçlü olan kağıdı alıyor, üretimini yapıyor. Her gün yeni baştan kimde ne kadar ve hangi çeşit karton stoğu olduğunu kontrol ettik. Bunun üzerine kartonu yüksek maliyetlerden alan üreticiler için sürekli bir fiyat artışı değerlendirmesiyle maliyetlerimizi arttırarak ilerledik.

Sürecin sonuna doğru gelirken anladık ki seçtiğimiz tedarikçiler;

  1. Öncelikle yerli hatta üretim tesisimize en yakın konumda olan tedarikçilerden seçilecek.
  2. Türkiye şartlarında ne kadar mümkünse o kadar hammaddeden son ürüne kadar üretimini kendi kendine tamamlayabilecek seviyede olan tedarikçiler ile ilerlenecek.
  3. Minimum 1 yıllık ihtiyaçlarımızı karşılayacak kağıt-karton stoklarını tek fiyat üzerinden alıcılardan rezerve ettirip gerekirse deposunda muhafaza edebilecek tedarikçiler tercih edilecek.
  4. Gerekli durumlarda kullandığımız ambalajlar, yalnızca türkiye sınırları içerisinde temin edebileceğimiz ambalajlarla değiştirilecek.
  5. Yıl içerisinde daha fazla “en kötü durum vakaları” çalıştayları yaparak her türlü durum öngörülebilir olacak.
  6. Tedarikçilerimizin tedarikçileri ile daha yakın ilişkiler geliştirerek zor şartlarda öncelikli ürün alabilen konumuna taşınacağız.
  7. Mümkün olan alımlarımızın tedarikçilerinin kullandığı hammaddeler için toplu fiyat anlaşmaları yapılacak ve kötü senaryolarda orman kanunlarının geçerli olması engelenecek.

Virüs mücadelesi henüz bitmedi ve bizler maliyetleri minimum seviyelere çekmek için her gün yeni dersler almaya, yeni stratejiler geliştirmeye devam edeceğiz.

Merve Yazıcı Topdemir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s