Koçlukta Uygulamalar

View this post on Instagram

G-R-O-W metodu ile koçluk uygulamaları

A post shared by Merve Yazıcı Topdemir (@yazicimerve) on

Koçluk uygulamasının temelinde aktif dinleme ve güçlü sorular olduğunu öğrendik. Şimdi de güçlü sorular sorarken çerçevemizin sınırlarını nasıl çizeceğimiz üzerine yoğunlaşalım.

Koçluğun sohbetlerine baktığımızda, en yaygın olan modelin  G-R-O-W modeli olduğunu görürüz.  Bu modelin ayrıntısında Goal (amaç), Realitiy (Gerçek), Options (seçenekler), Will (İrade) başlıkları vardır.

Resmi bir koçluk senasında veya koçluk perspektifi ile yapılan liderlikte, öncelikle konu üzerinde kişiye bir amaç belirletmek gerekir. Eğer kişi size bir problem ile geldiyse ilk yapacağınız kişinin bu problemin nasıl bir çözüme ulaştırma amacında olduğunu netleştirmektir. Örneğin;

Ahmet yürüttüğü projede ekip arkadaşlarıyla iletişim problemi yaşıyorsa burada Ahmet’in amacı, iletişim problemini çözebilmek olmalıdır. Ahmet, problemin çözülemeyeceği kanısındaysa, koçun görevi Ahmet’in problemi çözme amacını sahiplenmesini sağlayacak güçlü sorular sormaktır.

Sohbet çerçevesinde Ahmet konuyu sahiplendikten sonra ikinci adım konuyu gerçekçi ve nesnel bir şekilde ele almaktır. Koçun görevi Ahmet’in iletişim problemi üzerinde farkında olmadan sebep olduklarını fark ettirmek ve bir takım seçimler yapmasını sağlamaktır. Reality yani gerçeklik olarak adlandırdığımız bu adım, danışanın konuyu olduğu gibi görebilmesi üzerine sorulan güçlü sorularla yönetilir. Danışan bu adımda, iyi ve kötü olduğu tüm davranışları görebilir hale geldiyse adım başarıyla tamamlanmış demektir.

Elbette hiçbir koçluk sohbetinde 1 seansta bu farkındalık sağlanamaz. Koçluk süreci sabır ve istikrar gerektirir. Bazen bir seans sadece amacın belirlenmesi ile sonuçlanıp Reality kısmı başka bir koçluk sohbetinde ele alınabilir. Bu sebeple her koçluk sohbetinde probleme yönelik uzun vadeli ve o güne özel kısa vadeli hedefler konulmalıdır ki, danışan koçluk sürecinin içinde kalabilsin.

Reality adımından sonra Options yani seçenekler adımına geçilir. Bu adımın amacı, problemin çözümü için olabildiğince çok sayıda eylem adımı alternatifi oluşturmaktır. Eylem adımları için fikirler danışandan gelmesi gerektiği için, güven ortamının sağlanmış olması gerekir. Danışan saçma olduğunu düşünse dahi çözüm için tüm fikirlerini rahatlıkla ifade edebilmelidir. Koçluk yapan kişinin görevi danışanın sınırlarını kaldırarak probleme tüm yaratıcılığıyla yaklaşarak fikir üretmesini sağlayacak zemin oluşturmaktır.

Options adımı, seçeneklerin sınırlandırılması ve yapılacak olan eylem adımının netleşmesi ile tamamlanır. Devamında son adımımız Will yani irade kısmı devreye girer. Ne yapacaksın? Ne zaman yapacaksın? Ben nasıl bilebilirim? Tüm bu süreçlerin sonunda bundan sonra neyi farklı yapacaksın? Şeklindeki soruların cevapları ile koçluk sohbeti tamamlanmış olur.

G-R-O-W metodu koçluk sohbetinin çerçevesini belirleyerek hem koçun hem de danışanın yoldan çıkmadan konu içerisinde kalmasını sağlar. Koçluk sohbetlerinin en basit metodlarından biri olan bu metod , sabırla uygulandığında özellikle koç gibi liderler için çözüm anahtarıdır.

Metodun çok daha ayrıntılı işleyişi için sorularınız, fikirlerini, yorumlarınız, düşünceleriniz için;

yazicimerve@yandex.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s