Koç gibi Lider

Alıştığımız hiyerarşik liderlik düzen ile baskılanan tüm potansiyelleri açığa çıkarmanın zamanı geldi. Liderlerde,  yavaş yavaş da olsa koçluğun, hiyerarşiden daha etkili olduğu bilinci oturmaya başladı.

Eski düzende emir komuta sistemiyle ilerleyen yönetim tarzları; farkındalık, sahiplenme, sorumluluk, güven temelleriyle yeniden inşa ediliyor. Böylece çalışanların potansiyelleri ile performansları iyiden iyiye yakınlaşıyor. Çalışan, kendinden istenilen işi emir alır gibi alıp , emir sınırlarında , tarif edildiği şekliyle, uygulamaktan öteye geçip, işi sahiplenerek,  sorumluluğu alıp işi halletmek üzerine odaklanıyor. Peki koç gibi liderler bu işi nasıl beceriyorlar?

Bir koç çalışanından beklediği  işi tariflerken, çalışanın o işi tamamlamak üzerine sorumluluk hissetmesini sağlayarak iş çıktısına ulaşıyor. Örneklem  üzerinden karşılaştırma yaparak  inceleyelim.

Sıradan lider olan Bayan X, çalışanı olan bay B’yi yanına çağırır; “bana bir rapor sunumu hazırla” der.

Bay B komutu almıştır. Sunum formatında bir raporu hazırlayıp Bayan X’e teslim etmesi gerekmektedir.

Sunum programında bir hata olur ve Bay B raporu hazırlayamaz. Sıradan lider olan Bayan X’in yanına gider, sistemsel hata sebebiyle raporu hazırlayamadığını söyler.

Bayan X: Sistemsel hata için teknik bölümden destek istemesini emreder.

Bay B komutu alır ve teknik bölümle konuşur. Teknik bölüm Bay B’ye iş yoğunluğu bahanesiyle sistem probleminin çözümünün zaman alacağını söyler.

Bay B , sıradan liderine gider ve raporu yine hazırlayamadığını gerekçesiyle aktarır.

Bayan X sinirlenmeye başlar. Çalışanının performansının düşük olduğu algısına kapılır. Fakat Bayan X’e rapor lazımdır ve süre gittikçe kısalır.  Bu durumda raporu kendisi hazırlamak zorunda kalır çünkü Bay B bu raporu hazırlamak için yeterli performans ve kapasitede değildir.  Hatta işi sahiplenmediğini, işe ilgi duymadığını söyleyerek Bay B’yi azarlar. Bu algı ve yönetim yöntemiyle iyiden iyiye motivasyonunu, kendine güvenini kaybeden Bay B hatasının ne olduğunu anlayamaz. “Bayan X ne dediyse yaptım, bana söylediklerinin dışına çıkmadım demek ki ben gerçekten yetersiz bir çalışanım ” gibi düşüncelere kapılır.  Böylece koç gibi lider olan Bayan Y ile çalışmak üzere rotasyon/iş değişikliği yapar.

Koç gibi bir lider olan Bayan Y, yine aynı çalışan olan bay B’yi yanına çağırır. “Yürüttüğümüz işlerdeki başarılarımızı sunmak/göstermek istiyorum.  nasıl yapalım dersin?” diye sorar. Bay B; bir sunum formatında bu işleri raporlayabileceğini söyleyerek Bayan Y’nin yanından ayrılır.  Bay B bir sürü farklı problemle karşılaşır, hepsini çözer çünkü rapor hazırlamasına dair bir sorumluluk hissediyordur. Raporu hazırlayıp Bayan Y’ye teslim eder. Bu ve dahasındaki iş çıktilarından ötürü Bayan Y , Bay B’den çok memnundur.

Ne kadar bilindik bir senaryo değil mi? Buradaki kişi aynı olmasına rağmen maruz kaldığı yönetim şeklinden dolayı bambaşka algılanmaktadır.

Kimileri için oldukça gülünç olan bu iki örneklem aslında bir çok çalışanın yaşadığı durumu özetler. Burada en çok yorulan, işi kendisi yapmak zorunda kalan, iş çıktılarından memnun olmayan sıradan lider, kendini koç gibi lider olma yolunda yetiştirebilse hem çalışanları hem de kendisi için sürdürülebilir başarı sağlanacaktır. Tüm bunların FARKINDA OLMAK işin püf noktasıdır. Farkında olduğumuz her şeyi yönetebilirken, farkında olmadıklarımızın bizi yönetmesine izin vermiş oluruz.

Özetle;

Koç; herkesin yeterli performansa sahip olduğu inancındadır. Yönetimin sözde değil özde yani kendi cümlelerinde, yüz ifadelerinde ve ses tonunda olduğu bilinciyle çalışanını işin içinde tutmayı becerir. Elbette yönetim tarzı bir tercihtir  fakat amaç iş çıktılarını ve performansları değerlendirmekse, koçluk bizi doğru sonuca en kolay ulaştıracak yönetim tarzıdır. Mottomuz: Sorumlu, farkında, potansiyeline inandığımız ve inandırdığımız çalışanlarla yürüyüp gitmek.

Saygılarımla,

Merve Yazıcı Topdemir.

Daha ayrıntılı sorularınız, fikirleriniz, yorumlarınız, düşünceleriniz için;

yazicimerve@yandex.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s