Koçluk Nedir ?

 

Koçluk eğitimim süresince internet üzerinden sistematik ,ayrıntılı bir arşive ulaşamadığım için adım adım koçluğu anlatan bir yazı dizisine başlamaya karar verdim. Akıllara takılan tüm soruları cevaplamaya çalışacağım. Başkalarına ulaşmasını istediğim yazı dizilerimde yaptığım gibi, bu yazı dizimde de seslendirme videolarımı ekleyerek okuma ve görme engeli olanlara ulaşmaya çalışacağım.

Haydi artık başlayalım.

En çok garipsediğim  durum,  Koç ünvanını alan kişilerin büyük bir çoğunluğunun,  koçluk yapmaktan ziyade koçluk eğitimleri vermek üzerine yoğunlaşmış olması.  Koçluk ünvanını, sertifikasını almak düşünüldüğü kadar zor değil. Hal böyle olunca elinde koçluk izni olan herkesin gerekli yeterliliği olup olmadığına bakmadan,  kalkıp eğitim veriyorum diyerek piyasada dolaşması oldukça tedirgin edici.  Koçluk, 1 yanlış  bilgi ile birbirini etkileyen bir çok yanlışın içerisinde kişinin kaybolmasına sebep olacak kadar  tehlike içerir. Bu sebeple  eğitim almaya karar verdiğinizde ilk olarak eğitmeni iyi araştırmalısınız. Özellikle belirtmek isterim ki, benim yazılarım kesinlikle bir eğitim dokümanı değildir . Yazılarımda; bildiğim, gözlemlediğim konu, olay ve durumlar yer alacaktır. Yazılarımı,  “ulaşmak istenilene ulaşmayı kolaylaştırıcı” tanımlamasıyla  okumanızı rica ederim.

Koçluk nedir önce onu anlayalım. Koçluk , sizi ulaşmak istediğiniz hedefe/hayale götüren bir yol arkadaşlığı sürecidir. Koç sizin hedefinizi anlar, hedefinizin yolundaki riskleri görmenizi sağlar, bu riskler için önlemlerinizi belirlemenize destek olur, başarıya ulaşmanızı kolaylaştırır,  motive eder, sizi yolda tutar. Psikologtan farklı olarak, klinik tanısı olan kişilerle çalışmaz. Yine psikologtan farklı olarak koçun, sizi ulaştırmak istediği bir hedef vardır ve ruhsal durumunuzdan  çok gerçeklere odaklanarak , stratejilerle ilerlemenizi sağlar.

Koçlukta olmazsa olmaz temel ilkelere baktığımızda;

Koçluk sürecinde başarısızlık diye bir kavram yoktur. Başarısızlık,  geri bildirim alınması gereken bir durumun oluşması halidir. Standardın dışına çıkan bir durum varsa, geri bildirimlerle normal haline  döndürülür. Kişi  ihtiyacı olan tüm kaynaklara sahiptir. Kimse  zihinsel veya fiziksel olarak dezavantajlı değildir, mükemmel bir kusursuzlukla şu anda gerçekleştirmekte olduklarını gerçekleştirmek üzere yaratılmıştır. Bununla birlikte değişim kaçınılmazdır, değişime kapalı olunmamalıdır.  Kişi, kendine sunulanlar arasında en uygun olanı seçmiştir ve her davranışının ardında olumlu niyet barındırır. Kişinin yaşamındaki en esnek parça, en büyük etkiyi yaratabilecek güçtedir.

En basit haliyle koçluğun tanımını ve temel ilkelerini özetledim. Daha ayrıntılı sorularınız için mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Email: yazicimerve@yandex.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s