Kendime ve Tüm Kadınlara

Hayatta her şeyle karşılaşabilirsin. Yanlış bir eş, yanlış bir arkadaş, yanlış bir sevgili, yanlış bir yönetici, yanlış bir… Tüm bu karşılaşmalara RAĞMEN  kendin olmayı sürdürebilmektir yaşamak.

Seni kontrolü altına almaya çalışanlar olacak, kendi doğrularına göre şekillendirmeye, yönetmeye çalışanlar da. Korkutarak, baskı uygulayarak, sanki sen doğru olanın ne olduğunu bilemezmişsin gibi, emirler yağdıranlar da olacak. Etrafında bulunan neredeyse herkesin bu emirlere itaat ettiğini, huzurun, mutluluğun ancak bu yol ile sağlandığını söyleyenler de olacak. Kanma!

Evliliklerin ve tüm iş, aşk ilişkilerinin ancak itaat etme ile devam edebileceğini söyleyecekler ve bunun adına UYUM diyecekler. Kanma!

Kanma sen bu ülkenin alışılmış çaresizliklerine.

Türkiye’de en zor şeydir kadın olmak. Bunu anlatamazsın hiç bir erkeğe. Boşuna kendini yorma bırak yine şiddet ve öfkeyle inkar etsinler tüm yaptıklarını.

En modern görünen erkekler bile baskı kurmaya çalışır partneri üzerinde. Kimi kılık kıyafetine, kimi gülüp eğlenmesine, kimi işine gücüne, kimi arkadaşına dostuna. Göz yumma, idare etmeye çalışma, zorunda değilsin. Senin hayatta erkeği idare etmek gibi bir görevin yok. Bu misyonu üzerine alma. Bir erkeği düzeltmeye çalışmak, yola getirmek gibi bir görevin yok buna soyunma. Zaten sen ne yaparsan yap mayası neyse onu bulacaktır. verdiğin emeğe, harcadığın zamana yazık bunu kendine sakın ha yapma.

Bugün evli kadınların neredeyse hepsi duygusal şiddete maruz kalıyor. Gidin sorun annelerinize “ne hayalin vardı? , 30 -40 yıl önce bu günleri nasıl hayal ediyordun? diye. Yeterince cesur olanlar hafif bir tebessümle hayallerini sıralayacaktır ardı ardına. Cesareti olmayanlar da kaçamak cevaplarla, en çok da kendilerinden sakladıklarını yine ve yeniden unutmaya çalışacaklardır.

Hiç düşündünüz mü neden en çok kız çocuklarının okuması, çalışması için mücadele eder anneler? Yaşayamadığı, hayalini kurup elde edemediği hatta bazen hayal kurmayı bile kendine çok gördüğü ne varsa neden hep kızları yaşasın isterler?

Çok zor bu ülkede kadın olmak. Öğrenilmiş çaresizliklerle başa çıkmaya çalışmak çok zor.

Sessiz ve sakince listeleyin bakalım, kendinizden vazgeçip çocuklarınızın yapmasını hayal ettiğiniz neler var? Ve listenin altına küçük minicik bir soru iliştirin “neden ben değil?”

Kendi olabilmeli herkes ama en çok da kadınlar kendi olabilmeli. Tekrarı olmayan şu hayatta sırf herkes yapıyor diye idare etmek zorunda değilsin hiç bir erkeği ve vazgeçmek zorunda değilsin doğru olduğuna inandığın hiç bir isteğinden. Senin isteklerinin doğrusunu yanlışını, eğrisini büğrüsünü hiç bir erkek belirleyemez.

Ne olur yalnız kalırsan? Ne olur? en kötüsünü bir düşün bakalım üstesinden gelemeyecek misin? Korkularınla yüzleş, gerçekten korkunç şeyler mi, yoksa bunlar sadece bu ülkenin topraklarında öğrenilmiş çaresizlikler mi? Baş edebilirsin hepsiyle birer birer. Kadınsın çünkü sen. Allah seni tüm bunların üstesinden gelebilecek bir donanımla yaratmış. Keşfet.

Korkma! Kendine güven ve ASLA ama Asla vazgeçme kendin olmaktan.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s