4 Nisan 2017

Merhaba! Yeniden, yeni baştan. Uzun zaman oldu sana not bırakmayalı buralarda. Elbette değişiyor her şey, her doğan ve batan güneşin ardından. Zaten bu sebeple değil mi sana yazdığım  notlar sevgili 40 yaşım? Soluk aldığın sürece değişeceğini bildiğimden değil mi?

Yine garip şeyler oluyor etrafımda. Merak etme işten güçten bahsetmeyeceğim bu sefer. Sen bu notları okurken her şeyin iyiye gitmiş olduğunu umut eder gibi yaparak anlatıyorum sana olanları. Umut edebilmeyi o kadar isterdim ki…

image1

Saçma sapan canlı türleri türedi son günlerde meydanlarda. Hep mi vardılar yoksa? iş hayatında kadınların maruz kaldığı iğrençlikler her dönemde böylesine pervasızca mıydı? Peki duygudan mahrum kalmış maddesel sadece ama sadece cinsellik barındıran ilişkiler? Hangi dönemde bıraktık duygularımızı? Ben kaçırmışım. Eski kafalı, alaturka kalmışım 2017 yılına. Sanki yıllarca Polyanna uykusuna dalmışım da bir kaç ay önce hoyrat bir rüzgarın ansızın yüzüme çarpmasıyla uyanmışım gibi. Bu ani irkilme neredeyse felç geçirtecekti bana. Neyse ki damarlarımda “yıkılmadım, ayaktayım” arabeski dolaştığı için hızlıca gelebildim kendime.

Hangi yaşımda, her gün yüz yüze baktığım evli ve hatta çocuklu birilerinin o malum niyetle bana yaklaşabileceğine inanırdım? Veya pırlanta gibi gençlerin sanal alemlere kendilerini hapsedip  aradığı her neyse bulmaya çabalayacaklarına?

Hayat bir denge hali 40 yaşım. Umarım kendini iş ile ilgili ideallerine körü körüne kaptırmamışsındır. Ve yine umarım, evinin bahçesindeki keyif koltuğuna oturmuş, ayakların mis gibi kokan yemyeşil çimenlere stresini atarken, gözlerin bir notlarımda bir uzaktan uzağa takip ettiğin çocuklarındayken, köpeğinin başını okşayarak okuyorsundur notlarımı.  Eğer beni böyle okumuyorsan Allah da cezanı vermiş demektir.

Kim bilir  hangi sanal dünya sahtekarına kanma gafletini gösterdin de gerçekte yapmak istediklerini şaşırdın.

image2

Neyse neyse, sen akıllı kızsın (yani 26 yaşına kadar öyleydin) yolundan şaşmazsın.

Garip bir dönemden geçiyor dünya. Birbirinden zeki gençler sahte sanallıklarda yitiriyor benliğini ve canlı kanlı gözünün önündekileri görmezden geliyor, bazen tanışmak bile istemiyor. Emekmiş, fedakarlıkmış, mücadeleymiş hak getire. 20 yıl sonra filan bu kelimelerin anlamı neymiş ki diye açıp sözlüklere bakılacak sanırım. O derece bencilleşiyor insanlık. Giderek yok oluyor duygular. “duygu” kelimesini anmak dahi garip karşılanıyor.

Sende bilirsin meşhurdur whatsapp grupları, ya da hatırlarsın diyelim. Kim bilir belki whatsapp bile demode geliyordur artık sana. Flört dönemi mesajlaşmalarının ekran görüntüleri, “mesaj attııı” çığlıkları, beğenilen kişinin boy boy fotoğrafları döner dolaşır bu gruplarda. Whatsapp gruplarındaki kişi sayısı kadar farklı ilişkiye dahil olursun hatta. Belki de budur başlanamama, yürütülememe sebebi yeni dönem ilişkilerinin.

 

Her neyse, bizim dönemin en tehlikeli davranışı “duygularını belli etmek”. Aman ha zayıf bir anına denk gelip azıcık ucundan belli etme duygularını. Anında kaybedersin karşındakini. Malum 2017 gençliği için bağlanmak yok, aşk yok,başkası için kaygılanmak yok, romantik cümleler yok, evlilik hiç yok. Whatsapp grublarında en sık söylenen uyarı cümlesi “sakın hemen yazma, dur biraz beklesin” şaka gibi ama işe yaradığına çok şahit olduk ne yalan söyleyeyim.

Ben mi? Ben her zamanki gibi alayına isyan. “banane ben böyleyim, banane ben taktik istemiyorum, banane olmazsa olmasın, umrumda bile değil..” sonuç mu? Sonuç tabi ki “yaaaa niye yazmıyoo yaaaa” cümleleri. 🙂

Şaka bir yana, şuan yerinde olup dönemi değerlendirmeyi çok isterdim. Annemle babamın 7 yıl boyunca süren hasret dolu aşk mektuplarındaki saygı ve sevgi dolu cümleleri okudukça daha da saydırıyorum bu Y zırvası kuşağa.

Söylenecek o kadar çok şey var ki, pamaklarıma zor engel oluyorum yine başıma abuk subuk işler açmamak için.

Sözün özü 40 yaşım, çok zor biliyorum ama eğer gerçekten yolundan şaştıysan, topla kendini. Sen bu yeni dünyanın duygusuz geçinen tiplerinden değilsin. Ne hayal kırıklarına izin ver ne de duygusuzluğun marifet sayılmasına. İnsansın, sevmeyi ve sevilmeyi çok iyi bilirsin. Hayatını bir denge haline almakta geç kalma.

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Engin dedi ki:

    Facete yazına yorum yaptım ama paylaşamadım Merve.
    Maalesef, hiç bir zaman aynı şeyi ikinci defa yazamadığım unuttuğum için burada biraz farklı bir yorum gönderiyorum.
    40. Yaşın gülümseyerek okuyordur bu mektubunu. Sağlam duruşunla, karakterinle, usta bir ip cambazı gibi adımlarını en sınır noktalarda ustaca atmanla gurur duyuyordur. Sevdiklerine yakınındakilere senden bahsediyordur.

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s