Ortak Satınalma

Satın almayı minimum maliyet ile maksimum kara ulaştıracak en basit yöntem; ortak satın almadır.

 Satınalma  bölümleri bir çok bölümden farklı olarak rekabet etmez,  ettirir. Bu bilince ulaşmış, rakiplerinden daha ucuza ulaşma hırsı ile boğulmamış olan satınalmacılar, ortak satın alma çalışmaları üzerine yoğunlaşır.

 Peki, iyi güzel hoş da nasıl olacak bu ortak satınalma çalışmaları…

 1) Tedarikçilerinizin sizin için veya sizden farklı olarak ürün/hizmet ürettiği müşterileri için satın aldığı ürünleri iyi tanımalısınız. Greceksiniz ki, bir kaç farklı tedarikçiniz aynı ürünleri birbirinden farklı adetler ile birbirinden farklı fiyatlara satın alıyor. O bir kaç farklı tedarikçinizin adetlerinin toplamı ile alt tedarikçinizle pazarlığa oturmaya ne dersiniz? Alt tedarikçiden satın alınan parça başına azalan maliyetleri de, tedarikçinizden satınaldığınız parça maliyetlerine yansıttınız mı bitti gitti. Hoop kafadan hakkınızla, pazarlığınızla indiriminizi kaptınız. Biraz daha açmak gerekirse;

5 tl ye satın aldığınız bir X ürünü var. Bu 5 tl’nin kırılımlarına bakarsanız, var sayalım ki; ham malzeme için 3 tl  gibi bir bedel ödüyorsunuz. Başka bir tedarikçiniz de 6 tl’ye satın aldığınız Y ürünü için X ürünü ile aynı ham malzemeyi kulanılıyor ve Y’nin ham malzemesi için ödediğiniz bedel 2 tl. Kullanılan bu ortak ham malzeme için alt tedarikçiniz ile oturdunuz, pazarlığınızı yaptınız. Ham malzeme fiyatını X ve Y’yi satın aldığınız firamalara, 1 tl’den satmasına ikna ettiniz. Bu durumda X ürünü fiyatı 5 tl’den 3 tl’ye, Y ürünü fiyatı da 6 tl’den 5 tl’ye düşmüş oluyor.

2) Tedarikçilerinizin üretim süreçlerini ve satın aldığınız ürünleri iyi öğrenin. Tedarikçileriniz, size sattığı ürünlerde yapıştrıcı, boya vb malzemeleri sizin onayınız ile, sizin işaret ettiğiniz üreticiden satın alsın. Elbette bu üreticinin yıl sonunda kazandığı gelir üzerinden firmanıza bir ödeme yapacaktır. Bu ödemelerin sürekliliği için, ödenecek tutar için alternatifli  bir anlaş imzalayın.

Yıl sonunda kazancın 500.000 ile 900.000 arasında olursa kazancın %2’si, 900.000 ile 1,5 milyon arasında olursa kazancın %3’ü ödenecek gibi.

3) Tedarikçilerinize işaret ettiğiniz üreticiler, dolaylı yoldan sizin tedarikçiniz olduğu gibi, direkt ürün de aldığınız bir tedarikçi ise dikkat!!! Söz konusu tedarikçinin kazancı, firmanız tarafından ödenen faturalar + tedarikçinizin sizin işaretiniz ile satın aldığı ürünler için ödediği faturalar. Yıl sonunda bu türlü tedarikçilerinizin kazancını hesaplarken bir eksiklik yapmayın. Hakkınız olan kar payınız azalmasın.

4) Firmanız bulunduğu sektör içerisinde rekabet ediyor olabilir. Siz satınalmacılar, rekabet etmeyin. Aynı sektörde bulunduğunuz firmalar ile iş birliği anlaşmaları yapın. Özellikle kobiler için tavsiye ettiğim , ihtiyacı ortaklaştırarak satın almak, büyük fiyat indirimi sağlayacaktır. Unutmayın!! Yalnızca son ürünü değil, satın aldığınız yarı mamül ürünleri/hizmetleri de ortaklaşa alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s