23.08.2016

13768180_232624257131177_1248527557_n

Çok yoğun bir iş temposunun içerisinde buldum kendini. Nisan 2016’dan itibaren. Hiç bir abartısı olmadan söylüyorum ki, yüzme bilmeden okyanusa atladım.

Hala debeleniyorum okyanusta. Öğrenme sürecim devam ediyor anlayacağın ki bu iyi haber.

Önümde duran hiç bir şeyin zor olmadığını biliyorum hatta zor kelimesini yaptığım işlerle aynı cümleye koyarken bile kendi kendime gülüyorum. Zor kelimesi değil fakat daha önce deneyip başarmadığım her olay tedirgin eder beni. Kendimi rahat hissetmem için,  o işi veya benzerini veya ucundan kıyısından benzeme ihtimaline yaklaşmış olanını başarmış olmalıyım daha önce.

Kontrollüyüm. Öyle leyla gibi önüme gelen herşeye “çok süper rahat yaparım yeaa nolcak ki” diyen bi tip değilim. Düşünürüm, tartarım, kendimi gözlemlerim, güçlü zayıf yanlarımla yüzleşirim ondan sonra kendi kendime bir tedirginlik seviyesi oluştururum. O iş bittikten sonra tedirginlik eşik değerimi yükseltirim. Yapamamamak, mümkün olmamak, imkansız olmak gibi kelimeler zihnimde yer almaz. Onun yerine yapana kadar ne kadar zorlanırım, bu zorlukla nasıl baş ederim gibi sorularla yoğrulur zihnim.

Etrafımda bana çok benzeyen birileri yok. O yüzden kendimle, geleceğimle ilgili çok fazla sohbet edemiyorum. Ailem bile sakin, sabah gidip akşam geleceğim, ay sonunda cebimi doldurup rahat rahat yaşayabileceğim bir işim olmasını bekliyorlar. Bu sıralar sık sık “böyle hayat geçmez, daha rahat bir işe girmelisin” diye konuşuyorlar tepemde. Ben ise, garip bir şekilde, çok çalışmaktan ve hatta strese girmekten muazzam zevk alıyorum. Adeta mazoşist gibi gurur duyuyorum yeni işimle. Çalışmadan hiç bir şeyin olmayacağına inandım hep.

Etrafımdakiler, çok çalışıyoruz, çok iş yükü var, stres çok fazla gibi cümleler kurdukça kendi kendimi sorguluyordum nisan ayından bu aya kadar (ağustos). bende bir terslik olduğunu fark etmiştim. Fakat yine de diğerlerine benzemekten korkuyordum, hala da korkuyorum.

Ağustos ayında değişen bir şeyler oldu. “haklıymışım. Daha çok, daha daha daha çok çalışmam lazımmış, hiç çalışmıyormuşum ki” dedim kendine. Bir şekilde bilinç altımda sabah 8- akşam 6 olması gerektiği algısı yerleşmiş maaaaaalesef.

İlk olarak fabrika CEO’su ile bir kahve sohbetine katıldım. Adeta bir şeyleri şikayet etmek için toplanmış olduğunu fark ettiğim bir grup iş arkadaşımla. Oysa bana göre orası bir kaynaşma, tanışma ve motivasyon amaçları ile organize edilmişti. Özellikle iş yükünden şikayet eden gencecik arkadaşlarımı şaşkınlıkla izledim. Çünkü ben tam olarak fazla çalışacağım bir dönemde hissediyordum kendimi. Dolup dolup günü geldiğinde taşmak için. Tam da “bana iş verin, daha çok iş, daha daha daha çok ” deme isteğiyle dolu idim.

CEO’muza, zor süreçlerden geçip doğrulan şirketimizin bundan sonraki dönemler için bizden beklentisinin ne olduğunu sordum. Çünkü benin amacım daha iyisini yapmak. Kendim için de, firmam için de, yöneticilerim için de. Başında “daha” olmayan hiç bir eylemin sahibi merve yazıcı olamaz.

CEO, şikayetleri birer birer tam da benin söylemek istediklerimi söyleyerek yanıtladı. Genç, yeni mezun arkadaşlarımın çoğunun algısına göre, onlar çalışacağı kadar çalışmıtı, yeterdi. Onlar 2 senede yönetici adayı olmayı haketmişti.( 😀 😀 )

Bu düşüncelerle meşgulken, bir kaç kişiyle buluştum. 19 yılını firmasına vermiş bir firma yöneticisi bunlardan biriydi. Söz konusu yöneticiden bir liste istedim. Liste için, uzun saatlere kadar mesai yaptı ve bana istediğim listeyi getirdi.

Mesleğine 2 yılını vermiş birileri ile 19 yılını vermiş biri arasındaki uçurum.

Evet bende bir şeyler ters. Tersliğim beni başarıya götürecekse varsın bende ters olanlar herkeste düz olsun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s