Kod Adı: Cadaloz

Yedisinde neysen yirmi dördünde de o sun. Değişmiyorsun valla.

Komşun Ayşe teyzeye nasıl davranıyorsan, milyon dolarlık şirketlerde çalışan yöneticilere de öyle davranıyorsun.

“Hadi len” diyenleri duyar gibiyim 🙂 Ne yapiyim arkadaşım benim için herkes bir. Makama, mevkiye çok büyük anlamlar yüklemediğim için makam, mevki sahibi kişileri de öyle gökten inmiş ilahlar gibi görmüyorum. Merve yazıcı olarak, söylemem gereken bir şey varsa ikisine de söylerim. Ayşe teyzeye söyleyeceklerimi de saygı çerçevesinde söylerim, müdürüme söyleyeceklerimi de.

Her neyse işte insan değişmiyor. Ne kadar çaktırmak istemesenizde cadalozluğunuz bir yerde kendini gösteriyor.

Üniversite hayatım boyunca bir çok projede görev aldım. Projenin amacına ulaşması için herkesin yerine getirmesi gereken sorumlulukları vardır. Muazzam bir görev paylaşımı yapılır ve işler yürür. Lakin tek bir kişi görevini yerine getirmezse her şey alt üst olur.

Benimde insanların sorumluluklarını yerine getirmemeleri koonusuna ciddi anlamda alerjim var. Yapacağın açık ve net olarak belliyse, yapman gerekiyorsa yapacaksın bunun başka yolu yok.

Vel hasıl kelam, nerede olursa olsun yapması gerekenleri yapmayan birileri olunca bende şalterler atıyor. Hele ki görevim koordinatörlükse, herkes üstüne düşeni yapacak abi. her ne kadar bana “Sus, karışma, üsteleme, rahat ol, hallolur…” deselerde damarlarımda cadalozluk var laftan anlar mıyım? hayır. İlla kendime güldüreceğim.

Çalıştığım kurumların birinde görevlerini yerine getirmediği için sürekli işleri aksatan bir arkadaş vardı. Adam işini yapsın diye yakasına öyle yapışıyordum ki, adam artık köşe bucak benden kaçar hale gelmişti.

Neyse ki hiç bir yere kaçamayacağı, tıpış tıpış gelmek zorunda olduğu bir toplantı düzenlendi.

imagesW6MQRR1E

Bir güzel hazırlandım. İşini yapmamasına bahane edeceği tüm caseler için cevaplarımı belgeleri ile hazırladım.

Girdim video konferans toplantısına, yanımda şefler müdürler, karşıda şefler müdürler bir de o işini yapmayan saygı değer abimiz. O bahane ürettikkçe hazırladığım dökumanlarla bahaneleri çürüttüm. 1, 2, 3 …  Adamın bahaneleri bitmiyor.

Ben iyiden iyi gerildim, adam gayet large. İzleyicilerimizde çıkıp “oğlum sallıyorsun uzatma” demek yerine sağolsunlar yüzlerinde “sen bunu yola getirebileceğini mi sanıyorsun” bakışıyla kıkır kıkır benim cadalozluğuma gülmeyi tercih ettiler. Adam rahat oldukça estim, kükredim. Yok yine yok. Delircem. Sinirden ağlicam.

Sonuç olarak ne kadar sağlam delillerle gitmiş olsam da, yeni mezun olmamın verdiği heyecan ve enerjiye sahip olduğum kararıyla , işlerini yapmayan arkadaşımızın bahanelerinden birini kabul ederek, benim şaşkınlığımla toplantımızı tamamladık.

Demekki neymiş?

 

4

 

Hala bilmiyorum neymiş. Bir ders çıkaramadım. Yine olsa yine aynısını yaparım. Yüreğime yakışacak şekilde çalışmaya devam edeceğim…

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s