Tel Aviv ve Kudüs

Yoğun geçen birkaç günün ardından gözlemlediklerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Umarım gidip görme imkânı olmayan herkes için, gidip görmüş kadar ilham verici olur.

Tel Aviv, Miami sahillerinden çok daha güzel kilometrelerce uzanan sahili ile deniz-kum-güneş seven tatilcileri memnun ederken, Kudüs te tarihi ve üç farklı dini buram buram koklamanızı sağlıyor.

Ağlama duvarının, Mescid-i aksanın ve Hz isa’nın çarmığa gerildiği kilisenin yer aldığı Kudüs, muazzam bir kültür şöleni. İster ezan sesiyle yaşamak isteyen bir Müslüman olun, ister Hz İsa’nın çarmığa gerildiği kilisede ayinlere katılmak isteyen bir Hristiyan, isterseniz de ağlama duvarında dua etmek isteyen bir Yahudi. Kudüs’te hepinize yer var.

Benim için bunların hepsinden daha özel olan Tel Aviv’in plajları ile turist çekmek yerine, yeni girişimlere açık çalışma alanları ile girişimci çekmesi. Defalarca söylediğim gibi, bir ülkenin bu günü de yarını da gençlerin girişimlerinin, girişimciliklerinin ucunda.

Bir şehir düşünün, gençlerin sürekli araştırma – geliştirme yapabileceği çalışma ortamları ile dolu. Teknolojiden pazarlamaya, eğitimden ulaşıma kadar her alanda bambaşka projeye “vay be” demekle geçti Tel Aviv’de günlerim.

7000 girişim ile ülkemizdeki girişimlerden sayıca fazla olmasının yanında, bir diğer önemli farkı da girişimlerin hedef kitlesinin tüm dünya olması.

Biz bir çalışmamızda sadece Türkiye pazarını değerlendirirken, Tel Aviv’de çalışma yapanlar dünya pazarını değerlendiriyor. Bu da çalışmaların kalitesini oldukça arttırıyor.

Mümkün olduğunca Türkiye’den çıkıp özellikle gelişmekte olan ülkeleri ziyaret etmek, dünya insanı olma hedefiyle kendimizi geliştirmek, bu sıkıntıları ortadan kaldıracaktır.

Dinlediklerimin içinde en çok dikkatimi çeken, Filistinli ve İsrailli gençlerin birbirlerini tanımaları ve anlamaları için geliştirilen “meet” projesi. Lider geliştirme odağı ile hareket edilen proje sayesinde birbirlerini yakından tanıyan gençlerin politik sorunlara tepkileri değişmiş.

Bu günün insanları ile bazı şeyler değişmese dahi ben inanıyorum ki anlayış zihniyeti ile yetiştirilen gençler sayesinde gün gelecek bütün sorunlar aşılacaktır.

Pazarlamaya meraklı olduğumdan ilgimi çeken bir başka proje de, dizi karakterleri ile gerçek hayattaki kişiler arasında bağlantı kurulması üzerineydi.

Örneğin, birkaç kişi oturdunuz Aşkı Memnu’yu  izliyorsunuz. Dizideki  Adnan karakteri eline telefonu aldı ve birden sizi aradı. Neler neler söylerdiniz kim bilir.

Kulağa oldukça garip gelse de dizi karakteri ile mesaj, ses kaydı, resim paylaşımı gibi ilişkiler içinde olmak, sizi o diziye ciddi anlamda bağlar.

Bu sadece dizi reytingleri için değil elbette. Bihter’in parfümü, Hürrem’in küpesi diyerek pazarlanan ürünlerin satış rakamlarını düşünürsek, o karakterlerin mesajla tavsiye ettiği ürünlerin satış rakamlarını tahmin dahi edemiyorum.

İnanın bu teknik çok uzaklarda değil. Ben bunun üzerine çalışmaya başladım bile.

Son olarak belki meraklısı vardır diye, farklı ülkelerde eğitim almak isteyenler için kurulan bir siteden bahsetmek istiyorum.

Siteye girdiğinizde yapmanız gereken, okumak istediğiniz bölümü, okumak istediğiniz ülkeyi ve bilgi almak istediğiniz birkaç başlıkla ilgili boşlukları doldurmanız.

Sistem sizi, varsa kendi okulunuzdan veya ülkenizden birilerine, sonra da orada eğitim almış başka birilerine yönlendiriyor.

Ve iyi haber, sitede bilgi alabileceğiniz bir çok Türk bulunuyor.

Eğer yurtdışı eğitim deneyiminiz varsa, siteye koç olarak ta kayıt yaptırıp, bilgi almak isteyenlere tavsiyelerde bulunabiliyorsunuz. “GradTrain” adresine girip ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Farklı kategorilerden üç farklı projeyi sizlerle paylaştım. Keşke elimde olsaydı da dinlediğim her projeyi anlatabilseydim. Şimdilik bunlarla idare edin. Kim bilir belki bir gün sizde gidip ilk ağızdan dinlersiniz.

Ufkunuz açık, zihinleriniz ön yargısız, girişimleriniz bol olsun.

http://www.akyazi.net/tel-aviv-ve-kudus-192yy.htm

http://www.bizimsakarya.com.tr/m-tel-aviv-ve-kudus-4543.html#.VUPrmiGqqko

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s