İsrail Öncesi

Türkiye’yi temsilen otuz dokuz kişi ile birlikte Google ve birçok girişimciden tecrübelerini dinlemek üzere İsrail’e gideceğim.

Bir an için zihinlerde oluşacak olumsuz algının fakındayım fakat Türkiye’den çok daha dezavantajlı durumda olup ta, milyar dolarlık girişimler yapan gençlerin dolu olduğu bir ülkeyi yerinde inceleyip, tespitler yapıp,  bu tespitleri mümkün olduğunca geniş kitlelere duyurmak benim için çok kıymetli.

Her ne kadar İsrail’in politik duruşunu, yaptığı acımasız olarak değerlendirdiğim davranışları tasvip etmesem de adeta teknoloji merkezine dönüşen bu küçük ülkeyi, ülkem adına inceleyecek olmanın gururunu yaşıyorum.

İlim, her nerede olursa olsun ilimdir. Güçlü ve değerli olmak istiyorsak, hiçbir zaman teknolojiye ve ilime sırt çevirme lüksüne sahip değiliz.

İstediğimiz kadar İsrail’de ilim anlamında olan gelişmeleri görmezden gelmeye çalışalım. Gözlerimizi ve kulaklarımızı kapatmamızın, gerçeğin değişmesine hiçbir katkısı olmayacaktır.

Böyle durumlarda yapılması gereken, gitmek, incelemek ve tespitler yapmaktır.

Bu gün nasıl Osmanlı devletinin altı yüz yıl ayakta kalmasını sağlayan etkenler diğer ülkeler tarafından araştırılıyorsa, her ne kadar hoşlanmasak ta, bizler de önemli başarılara imza atan ülkelerin başarılarının sırlarını araştırıp öğrenmek ve hatta hatalarından ders almak zorundayız.

Bir gün dünyayı gezmek için yollara düşseydim, gideceğim ülkelerin içine İsrail’i almak aklımın ucundan geçmezdi.

Fakat ben gezmek için değil, eğitim için Google’dan bir davet aldıysam, bu daveti geri çevirecek kadar bencil davranamam. Her ne kadar bir birey olsam da, ülkesinin bekasını birçok değerin üzerinde tutan bir Türk genciyim.

Dünya bir makina ise, ne ben bu makinanın yedek parçası olmaya razı olurum, ne de ülkemin olmasına izin veririm.

Burada bulunmamın bir sebebi olmalı. Bu sebep sadece beni değil, ailemi, çevremdekileri, ülkemi hatta ve hatta dünyayı ihya edebilmeli.

Direkt olarak İsrail’i anlatan bir yazıyla karşınıza çıkmamak için, Girişimcilik Vakfının bu çok değerli aracılığı ile gerçekleşecek olan seyahatime karar vermemin sebeplerini sizlerle paylaşmak istedim.

Umarım kendimi doğru bir şekilde ifade edebilmiş ve zihinlerinizde sabitlenen tabular varsa biraz olsun kırabilmişimdir.

Sizlerle paylaşmak için biriktireceğim anıları ön yargılarla okumanızı istemem.

Birileri için küçük ama ülkemin geleceğine yön verecek gençler için büyük adımlar attıracak İsrail yazımda görüşmek üzere.

http://www.akyazi.net/israil-oncesi-190yy.htm

http://www.bizimsakarya.com.tr/m-israil-oncesi-4521.html#.VUPrQCGqqko

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s