İş Bulamıyor musunuz?

Üniversite hayatımın sona yaklaştığı şu sıralarda kulağıma en çok  “nasıl iş bulacağız” sorusu takılıyor. Benim için bu öyle rahatsız edici öyle kulak tırmalayıcı bir soru ki… 4 yıl 5 yıl 6-7 yıl her neyse kaç yıl olursa olsun o okul bir gün bitecek öyle değil mi?

Son sınıfa gelene kadar, bu kaçınılmaz sonu hiç düşünmeden yaşayıp giderken aklın neredeydi demezler mi adama?

Ben artık ”iş bulamıyorum” cümlesinin ülkemizde her hangi bir anlam ifade ettiğine de inanmıyorum. Her zaman söylediğim gibi her işin başı, çevre.

Çevre derken sırt yaslayacak dayılarla dolu bir çevre değil.Özellikle girişimci olmak isteyenler için bakış açısı katıp, yeni iş fikirleri oluşturmayı,  iş ortakları bulmayı sağlayacak bir çevreden bahsediyorum.

Keşke iş bulamama problemi olsaydı da herkes iş fikri üretmek zorunda kalsaydı.

Ülkemizde cebine doldurduğu deste deste parayı yatıracak  iş fikri arayan ne kadar çok yatırımcı var biliyor musunuz?

Son günlerde böyle yatırımcılara çok fazla rastlıyorum. Yana yakıla yatırım yapacak genç arıyorlar. Söyledikleri ise basit, “siz iş fikrinizi yani bebeğinizi doğurup birkaç gün hayata tutunduktan sonra bize verin yedirelim, içirelim, giydirelim, okutalım ,büyütelim serpilip güzelleşince isteyene verip başlık parasını kırışırız”.

Bu süreçte düşük yapmaktan da korkmayın, yeter ki bebeğinizi neden düşürdüğünüzü bilip eksikleri düzeltin bizim için yeterli”.Her şey gayet açık.

Ne istediğimizi biliyorsak yapmamız gereken tek şey, üniversite sınavından yüksek puan alıp tıp yerine mühendislik yazmaya ailesini ikna etmeye çalışan öğrenciler gibi, girişimci olacağımızı ailemize kabul ettirmek.

Ebette herkes girişimci olmayacak ama zor geliyor elin oğlunun giriştiği bir işin ayak işlerini yapmak be kardeşim. 3-5 riske girmeyeceğim diye makine gibi fikir üretebilecek olan zihnimizi kapatıp, bize verilen işleri yerine  getiren çalışanlar olmanın neresi güzel?

Hala bu düşünce yapısından kurtulamadınız mı? Sonuçta o işlerde birilerinin riske girmesi ile başlayıp kocaman şirketlere dönüşmedi mi?

Her türlü imkanımıza rağmen iş bulamayan genç arkadaşlarıma üzülerek bakıyorum.

Bir çoğu üniversite diplomasının hatta yüksek not ortalamasının kendisine kocaman kapılar açacağı düşüncesinde.

Hiç mi araştırmazlar, hiç mi açıp işveren isteklerini okumazlar bilmiyorum ama CV’ine sadece üniversite ismini yazıp ilan ilan başvuru yapanlara ben şimdiden şirketten gelecek “maalesef aradığımız niteliklere uygun değilsiniz, gerekli olursa biz sizi ararız” cevabını iletiyim.

Açıp okumaya üşenenler var ise işverenlerin üniversite öğrencilerinden bekledikleriyle ilgi küçük bir alıntı yapayım.

“Aradığımız nitelikte eleman bulmak çok zor. Ortada fakülte diplomasını her kapıyı açan bir anahtar olarak gören, iş dünyası hakkında en ufak bir fikre sahip olmayan on binlerce genç var. Bu gençler kendilerini yetiştirmek için maalesef fazladan bir çaba göstermemiş. Okurken, stajlara önem vermeyen, kurslar izleyip sertifika almayan bu gençleri sıfır kilometreden alıp yetiştirmek bizim için fazla masraflı oluyor.

Gençlerin önemli bir bölümü, fakültede öğrendikleri ile yetiniyor.

Onlara öğrenimleri sırasında kendi dallarındaki yeni gelişmeleri takip etmeye yönelik bir merak duygusu aşılanmamış.

İşleri ile ilgili bir öğrenme ve uzmanlaşma hedefine sahip olmayan gençler, şirketlerimize beklediğimiz katkıları yapamaz.

Biz, eski sorunlara yeni çözümler bulacak, ufku geniş ve yaratıcı gençleri istihdam etmek istiyoruz.”

Fırsatlar ortada, yapılacaklar belli ee daha ne oturuyorsunuz.

http://www.akyazi.net/is-bulamiyor-musunuz-169yy.htmhttp://www.bizimsakarya.com.tr/m-is-bulamiyor-musunuz-4306.html#.VUPokSGqqko

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s