22 NİSAN 2034

Yemeğe çıkarken toplamaya fırsat bulamadığım bir sürü örnek dergi ve araştırma raporu, dağıttığım gibi çalışma masamın üzerinde duruyor. Kağıt kalabalığında gezinen gözlerim, çocuklarım ve sevgili eşimle gittiğim safaride çektirdiğimiz resimlere takılıyor. Mina’nın ürkek bakışları gülümsetiyor beni. Eşimin,  “korkma yavrum ben varken aslan kaplan da neymiş” diyerek Mina’ya güvende hissettirişini hatırlıyorum. Babasının Mina’yı sevgiyle sımsıkı saran güçlü kolları beni de güvende hissettiriyor. Sina’nın korkmadan dikkatle çevresini izleyen gözlerine dalıyorum. Dayısıyla izlediği belgesellerden anlattığı hikayeleri duyar gibi oluyorum yeniden. Aman Allahım hiç susmadan nasıl da günlerce anlatmıştı. Çok konuşma konusunda bana çekmiş belli ki.

Bu güzel anılarla enerji topladıktan sonra artık çalışma vakti. Çıkaracağımız dergi de okulumuz kadar ses getirmeli. Dergimiz, bilgiye boğmadan düşündürerek, zihinlere yeni ufuklar açabilmeli aynı zamanda da her kültüre hitap edecek motiflerle yeni dünyada öğrencilerimize ve mezunlarımıza rehber olabilmeli. Elbetteki engelliler için tüm makalelerin ses kaydını içeren cd de promosyon olarak verilmeli hatta dergimize abone olan engelliler için kiril alfabesi ile  basım yapsak iyi olacak. Son on yılda engellilerin nasılda topluma karıştığını hatırlayıp biraz daha zevk almaya başlıyorum örnek dergi raporlarını incelemekten.

 

Kapının çalınmasıyla irkiliyorum bir an. Kate, “yine mi şarkı mırıldanıyorsun” diyerek en sevdiğim gülümsemesiyle kuruluyor masamın önündeki sarı koltuğa. Kahvaltı hazırlarken eşimin söylediği şarkıyı mırıldandığımı fark ediyorum.  Çin’de yaşadığımız zamanlar Kate’e öğretmeye çalıştığım şarkıları hatırlatıyor bana o çok sevdiğim gülümsemesi eşliğinde.

Yüksek lisans için Çin’e ilk gittiğimde aynı odayı paylaştık Kate ile. 2 yıl boyunca birlikte yiyip içip en son birlikte iş okulu açmak için Türkiye’ye döndük. O günden beri bir çok sıkıntının üstesinden geldik. Şimdi de iş okulumuzun dergisini çıkarmak için gece gündüz uğraşıyoruz. Benim üniversite sıralarımda yıllanmış notlardan anlatılan  derslere isyanımla kurduğum bir hayaldi iş okulu açmak. Küreselleşen dünyada on beş – yirmi yıldır aynı notlarla ders anlatılması kabul edilebilir değildi. Dünya her an her saniye yeni bilgilerle dolarken yıllanmış notları ezberleyerek endüstri mühendisi olunamazdı. Hatta dünya öyle değişmişti ki üniversite kürsüsüne çıkan kişi, bilgi vermeden,  öğrencilere yeni ufuklar açarak dünyaya fark katmalarını sağlayacak yeni gelişmeler ve yöntemler üzerine yalnızca sohbet etmeliydi.

Bizim iş okulumuzda tam olarak üniversitelerdeki  eğitim açığını kapatmak için üniversiteden sonra ekonomi, finans, işletme gibi alanlarda kişilerin yeteneklerini fark ettirip yeni dünyaya ayak uydurmalarını sağlamak için planlanmıştı.

Image

Kate ile raporların son değerlendirmesini yaptıktan sonra kuzucuklarıma kavuşmak üzere yuvamın yolunu tutuyorum. Eşimle aynı anda evimize varmanın keyfini yaşarken garajın en güzel yerini kapmak için minik bir mücadeleye giriyorum ama her zaman olduğu gibi kazanan  o oluyor. Onun gibi park edebilmeyi hiç öğrenemeyeceğim sanırım.Evin kapısını açıp biz geldiik diye bağırırken  ben daha susmadan Mina babasının kucağına atlıyor. Biraz buruk bir şekilde onları izleyerek bilgisayarda oynayan Sina’ya minik bir öpücük konduruyorum.

Image

Yemeğimizi yedikten sonra her akşam olduğu gibi, eşimin fikrini merak ettiğim her şeyi bir bir anlatmaya başlıyorum. Söylediğim her şeyi dinlemese de dinliyormuş gibi gözüken zavallı eşim, kiminle  ilgileneceğini şaşırıyor. Dergi çalışmalarımız hakkında da bir kaç tavsiye verdikten sonra uyumak için odaya çekiliyor. Mina ile Sina’yı yatırdıktan sonra dergi ile meşgul zihnimi zar zor sakinleştirerek  en sevdiklerimle aynı çatı altında olmanın huzuruyla sağlıklı ve mutlu oluşlarına şükrederek uykuya dalıyorum.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s