ÜNİVERSİTEYE İLK ADIM

Image

Sınava hazırlanan bütün öğrenciler üniversite öncesinde en zor kısmın, sınava  hazırlık aşaması olduğunu zanneder.Oysa ki asıl zor ve önemli olan sonuçlar açıklandıktan sonra bir ömür gideceğin yolu belirleyecek olan mesleğini seçmektir.Bir kere sınava hazırlanırken tek işin ders çalışmak. Herkes aynı şeyi söyler  “çocuğum ders çalış”.Çalışırsın veya çalışmayıp laf yersin karşılaşabileceğin iki seçenek vardır.Oysa tercih dönemi  öyle mi?Ömrü hayatında duymadığın meslekler bile bir anda “aa bak olur mu bu  geleceğin mesleği ” cümleleriyle karşına çıkar.Öğretmenlerin, annen,baban, akrabaların, arkadaşların herkes  kaşif olur bu dönemde.Sen napıcağını şaşırırsın bir onu bir bunu dinler durursun.Tam ellerini başının arasına alıp ne yapıcağını düşünürken  başka bir kaosçu çıkıp “abicim bak meslek seçme, üniversite seç” diyerek ortalığı hepten birbirine katar.Hangi mesleği seçeceğini düşünür dururken, meslek mi üniversite mi diye düşünürken bulursun kendini.Elinde üniversitelerin taban puanları gezinir durursun günlerce.En sonunda da zar zor verirsin bu önemli kararı.

Image

Ben de herkes gibi yoğun geçen tercih dönemim ardından biraz risk biraz araştırmayla, Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliğine karar verdim ve geldim.İşte burdayım 🙂 bakalım neler yapıcam.

Sıradaki korkulu dönem İNGİLİZCE! uww “<am, is ,are>  bilirim <do ,does>  olsun  <s>  takısı olsun var yani onlar. O kadar ama dahası yok.Napıcaz o zaman hazırlık okuyalım öğreniriz heralde çalışıp”.Diyerek başladım hazırlığa.

Allahım gölbaşına git-gel her gün.Bu ne biçim işkence.Alışmışım iki adımda okula gitmeye.Ailemden de yeni ayrılmışım daha hanım evladı modumdan çıkamamışım.Hala annem arayınca gözlerim doluyor filan.Doğru düzgün ingilizce eğitim de yok lanet olsun…O üniversite hayallerimden eser kalmadı.Hani canım isteyince dersten çıkıcaktım? istemezsem gelmicektim?çimenler olucaktı biri gitar çalıcaktı çimenlere yatıp dinlicektim? hani nerde bunlar? hazırlıkta hala ders aralarında zil çalıyor be zil.

33701_120030008055449_317995_n

Gölbaşı tokat gibi geldi hayallerime.İngilizceyi de öğrenmem lazım napıcam ne edicem derken yazın dil okuluna yurtdışına gidiyim diye kafama koydum.Başladım  aile ikna çalışmalarına.Ben yaz için uğraşıp dururken bir gün çalan bir telefonla Canada’ya gideceğimi öğrendim hem de okulu mokulu bırakıp.Anacım babacım napıyosunuz siz,ne işim var oralarda.Hem ben çok üşürüm donarım ölürüm acıtasyonlarıyla , İngiltere’ye ikna ettim.Ehh o da soğuk ama olsun kendin kaşındın kızım.Hem bak sen 3 ay isterken 6 ay çıktı piyangodan.

Okulun ikinci dönemi başlarken, ben pılımı pırtımı toplayıp çekip gittim Ankara’dan.Hem ağlarım hem giderim bu olsa gerek.Evlenirken ağlayan kızları o anda anladım işte.Bir tarafım gitmek isterken bir tarafım “kızıımm gitme ne işin var gavur ellerinde” diye çığlıklar atıyordu.

Neyse ki o içimdeki ödeleği susturup.”My name is Merve” den başka cümle kuramadığım bir dili konuşan ülkeye doğru kanatlandım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s