Bilişimde Kariyer ve Simülasyon Eğitimi

Akademik takvim dolsun diye etkinlik düzenlemem arkadaş! Talep varsa, faydalı olacağına inanıyorsam aklımdaki için uğraşır didinir gerekeni yaparım.

Sıkıcı mülakat tekniklerini dinle dinle nereye kadar?Gerçekle alakası olmayan sıkıcı klasik eğitimler.Böyle sorarsa şöyle de , şöyle sorarsa böyle de… Tabi zaten mülakata girdiğimizde şunu sordu, hmm bende bunu demeliyim diye mukayese yapıp cevap verebilecek kadar sakin ve kontrollüyüz ya biz de.

Kararımı verdim madem mülakatlar bu kadar önemli, o zaman bizde bunu uygulamalı yaparız.Başladım kara kara düşünmeye mülakatı kim yapsın nasıl yapsın karşılığında ne versin.Tanıdığım danışmanlık şirketleriyle görüşmelere başladım.Bakın gerçekten güzel olacak,farklı, renkli eğlenceli bir eğitim bu diye diye dilimde tüy bitti.Yok arkadaş kafaya takmışlar ‘o iş öyle olmaz’ diyorlar başka bir şey demiyorlar.Siz olmaz diye kafaya taktınız ben de olur diye. Hadi bakalım kim kazanacak…

En son bir danışmanlık şirketi kaldı elimde.Randevumu aldım genel müdürü okulda ağırlayacağım.Çaylar, kahveler hazırlandı yanıma da bir kaç ta destekçi aldım başladım ikna etme çalışmalarına. Ben ne desem çürütüyor, ne sorsam konuyu değiştiriyor.Sabrım iyice taştı en son dedim ‘abi olmaz olmaz diyorsun yap bakalım beni bir mülakat nasıl olacak’ abi de sağolsun mülakatı ingilizce yapmaya kalktı. Heyy gidi heyy sen kimi tongaya düşürmeye çalışıyorsun ingilizce olunca konuşamayacak mıyım sanki? Mülakat sırasında verdiğim cevaplarla o kadar eğlenceli dakikalar geçirdik ki, sonunda bunun güzel bir fikir olduğuna ikna oldu.Ben sizi tarih için ararım diyip ortalıktan kaybolsa da kendi bilir ben kafaya koydum bu olacak!!!

Siz bir şeyi kafaya koyduğunuzda, çevrenizdekilerde bunun farkında olup sizin için çabalar hale geliyorlar.Takım arkadaşlarımdan biri kendisi için gittiği görüşmede benim bu fikrimden bahsedip benim için görüşme ayarlamasın mı? Allahh ben bunu duydum tabi o gün koşa koşa gittim ayrıntıları konuşmaya.

Simülasyonu bir bilişim eğitimiyle taçlandırıp etkinliği planladık.Bilişim akademi pazarlama müdüründen den sürpriz bir haber! “Kariyer.net insan  kaynakları müdürü benim arkadaşım o da mülakat için geliyor” Ben istedim bir göz Allah verdi iki göz.

Image

Image

Image

Derken, gönüllü 3 arkadaşımızla kahkahalar içinde geçen üç farklı mülakatı izlemiş olduk.Ne yaparsak nasıl oluyor canlı canlı görüp tecrübe ettik.Şimdi mülakat tekniklerini defalarca okusak ta yaşadığımız o anın tecrübesinin yerini asla tutamaz.

Etkinliğimiz sonunda bilişim akademi,yapacağı her eğitimin sonuna böyle bir mülakat simülasyonu koyup eğitimlerini renklendireceğini belirtti 🙂

Ben memnun, mülakatı yapan memnun, izleyen memnun. Eee bundan ötesi var mı 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s